Çiçek Hikayeleri

Adım Adım Evde Çiçek Bakımı

Evlerde yer alan çiçekler ortama pozitif enerji sunarak doğanın olumlu etkisine de sahip olmanızı sağlar. Evin içinde, balkonunuzda yer alan çiçeklerin bakımına yer açarken bazı detaylara dikkat etmeniz önerilir. Bu detaylara önem verilmesi ise çiçeklerin her daim sizin ile kalmasına destek olur.

Saksı Değişimi

Saksı çiçeği bakımında önemli bir adım olan saksı değişim işleminde en çok yapılan hata ise çok büyük olan saksıya geçiş yapılmasıdır. Bu işlem sonucunda çiçek toprak altında gelişim göstererek görülen kısmının ise gelişiminde duraklamanın görülmesinde sebep olur.

Toprak Seçimi ve Değişimi

Her saksı değişiminde mutlaka yeni toprak ile değişimin yapılması önemlidir. Aynı zamanda her bitki için tercih edilen toprakta aynı olmaz. Bu sebep ile bitkinin istediği toprak tercihini seçmeniz önemlidir.

Işık ve Sıcaklık

Bakımını yaptığınız bitkinin istediği ısı ve ışığı bilmeniz onun konumlandıracağınız yeri de belirlemenizde açısından son derece önemlidir.

Sulama

Saksı bitkileri için hayati bir öneme sahip olan sulama işleminin az yapılması kadar çok yapılması da sıkıntı yaratmaktadır. Bu sebep ile bitkinin su isteğini belirlemeniz ve bu isteğe uygun olan çözümleri bulmanız önerilir.

Mevsim Geçişleri

Sulama, toprak seçimi, toprak değişimi, saksı tercihi, ısı ve ışığı ayarlamak bakım için yeterli değildir. Mevsim geçişlerini de bilmek ve ona göre bakıma yer açmanız gerekir.

Leave a Reply