Çiçek Hikayeleri

Çiçekli Kaktüsleri Tohumdan Yetiştirmek Mümkün mü?

Kaktüsler gerek havanın temizlenmesine olan katkıları gerek ise muhteşem güzelliğe sahip olan çiçekleri ile dikkat çekerken aynı zamanda hoş ve etkili olan birer dekorasyon objesidir. Farklı birçok saksı içerikleri ile dekorasyon içinde de oldukça dikkat çeken bir özelliği sunan kaktüslerin gelişimi ve bakım detayları ile ilgili bilgi almanız ve buna göre bakım içeriğine yer açmanız onunla uzun süre beraber olmanızı sağlayacaktır.

kakuts-cicegi

Son derece dayanıklı bir yapıya sahip olan kaktüslerin ev ya da ofis içinde bakılabilen ya da bahçe veya balkonda bakılabilen farklı türleri vardır. Oldukça geniş çeşide sahip olan kaktüsler kolay çoğaltılabilme özelliğine sahip olmasının yanı sıra ayrıca en ideal olanı ise tohumdan çoğalmadır.

Tohumdan çoğalma içeriğinde ise tohumların toprağa ekimi ile gerçekleşir. Çok hafif üstüne torağın ekilmesi ve nemli olan bir toprağa ekimin yapılması gerekir. Sulama işleminde ise toprak nemliliğine göre püskürtme ile sulama yapılması önerilir. Kısa sürede köklenme yaparak kaktüsleriniz büyümeye başlayacaktır.

Kaktüs Nasıl Sulanır?

Kaktüs bakımında en önemli bakım detayı kaktüslerin sulama işlemidir. Çok fazla sulanması kaktüsün köklerinin çürümesine sebep olurken az sulama sonrasında ise kurumaya neden olabilirsiniz. Bu sebep ile sulamanın belli zaman içinde ve aynı ölçüde olan su ile gerçekleştirilmesi gerekir. Sulamada saksının tamamının ıslandığına emin olmanız gerekir. Aynı zamanda dibe akan suyun dökülmesi önemlidir.

Leave a Reply