Çiçek Hikayeleri

Deve Dikeni Bakımı

Genellikle develerin yemesi sebebi ile deve dikeni olarak adlandırılan bu bitki aslında görsel olarak son derece hoş bir etkiyi sunar. Sadece görselliği değil aynı zamanda şifalı olması ile de bilinen deve dikeni kanserden siroza kadar farklı hastalıklarında tedavisinde de kullanıyor. Deve dikeninin bakımında ise en çok istediği şey güneştir. Akdeniz ikliminin hâkim olduğu yerlerde yetiştirilmesi son derece uygun olan bitki yer değişiminden hoşlanmaz. Bunun ile beraber çok fazla sulanma isteği de duymaması sebebi ile kolay bir bakım özelliğine sahiptir.

Dikimi sonrasında beğendiği koşullarında gelişmesi ile on yılı aşan bir ömür ile size çiçeklerini sunmaya devam eder. Şifalı olması sebebi ile de bitkinin tohumları sıklıkla toplanarak birçok kişi tarafından da tüketiliyor.

Deve dikeninin bakımında en çok dikkat edilmesi gereken ise budama işlemidir. Budamanın yapılması ile beraber deve dikeni bitkiniz daha da gelişerek daha çok verim verecek ve sizin ile kalacaktır.

Deve Dikeni Bitkisinin Tohumu Nasıl Elde Edilir?

Çiçeklerinin kurutulması ile beraber tohumları elde edilir. Tamamen kurutulan deve dikeni tohumları çay olarak demlenerek tüketiliyor.

Kendine has bir kokusu bulunan Deve Dikeni bitkisi ülkemizde Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde kendiliğinde de yetişen bir bitkidir.  Sarı ve beyaz renkler ile oluşan deve dikeninin tohumunun şifa dağıtması ise bitkiye duyulan ilgiyi artıran en önemli özelliktir.

Leave a Reply