Çiçek Hikayeleri

Hoya Kalp Bitkisinin Bakımı

Şans kalbi, sevgili çiçeği olarak da bilinen hoya kalp çiçeği sukulent kaktüs familyası içinde yer alır. Etli tek yaprağının kalp seklinde olması sebebi ile bu adı alan bitkinin kokulu ya da kokusuz çiçeklenen türleri bulunur. İlk zamanlarda gelişimi yavaş olan bitki toprağa tutunarak kökünü salması ile beraber yeni yapraklarını vermeye başlar.

kaktus-ciceginin-anlami

Mum çiçeği olarak da sunulan hoya kalp çiçeğinin bakımında az sulama seçeneği son derece önem taşır. Aşırı sulamak kök çürümesine sebep olurken aşırı az sulamak ta kök kurumasına etki eder. Bu sebep ile toprak nemliliğine dikkat ederek sulamaya yer açılması son derece önemlidir.

Ev içinde bakıma uygun olan hoya kalp çiçeği aynı zamanda kolaylıkla da çoğaltılabilir. Gelişme göstermesi ve yeni yapraklarını sunmaya başlaması ile beraber tek yaprağın köklenmesi için toprağa ekilmesi yeterlidir.

Hoya Kalp Bitkisi Kimlere Hediye Edilir?

Avrupa gibi birçok dünya ülkesinde özellikle sevgililer gününde satışa sunulan hoya kalp çiçeği ülkemizde her daim bulabileceğiniz bitkiler arasında yer alıyor. Hoya kalp çiçeği her ne kadar sevgili çiçeği ya da şans kalbi diye ifade edilse de tüm sevdiklerimize hediye olarak sunabileceğiniz özel bir çiçektir.

Şans kalbi bitkisi olarak sunulması birazda yeni toprak konulmuş henüz gelişimi olmamış olması sebebi ile tutunmasının şansa bağlanması olarak da ifade edilebilir.

Leave a Reply