Çiçek Hikayeleri

Kaktüs Bakımında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Her ne kadar dikenli olan yapısı sebebi ile insanlar tarafından evde bakım için uzun yıllar uzak durulsa da kaktüsler harika çiçekleri ile de dikkat çekerek güzelliğini yansıtmayı bilmiştir. Kaktüsler ev ve işyerlerinde farklı dekorasyon uygulama çeşitleri ile yer alabilirken aynı zamanda balkon ve bahçede de yetiştirilmeye uygundur. Birçok farklı çeşide sahip olan kaktüsler farklı iklimlerde de yer alabiliyor. Kaktüs bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli detay kaktüs çeşidinin bilip onun bakım özelliğine hâkim olmanızdır. Özellikle sulama işleminde yapılan hatalar sebebi ile kaktüsler kısa sürede ölebiliyor.

Kaktüs Sulaması Neden Önemli?

Kaktüsler kalın ve etli olan yaprakları ile bilinmekte olup Sukulent familyası içinde dir. Dikenli olan ve dikensiz olabilen bu Sukulent familya çeşitleri içinde bulunan dikenlere sahip olan kaktüs çeşitleri çiçekleri ile de dikkat çekiyor.

Kaktüsün verimli olması ve uzun yıllar boyu sizinle beraber olması için sulama işlemine önem vermeniz son derece önemlidir. Diğer saksı bitkilerine nazaran bakımı son derece kolay olan kaktüslerde de bakım inceliklerini bilmemeniz maalesef oldukça sıkıntılı yaşamanıza ve kaktüsünüzü kaybetmenize sebep olabilir. Kaktüsler çok fazla sulanması durumunda köklerinde çirime yaşayarak ölürler. Yaklaşık on beş gün kadar susuz kalabilen kaktüs bitkileri aşırı susuz ve güneşsiz kalması sebebi ile de ölebilirler. Bu neden ile bakımda sulama işlemine dikkat etmek gerekir.

Leave a Reply