Çiçek Hikayeleri

Kaktüs Bakımının Püf Noktaları Nelerdir?

  • Kaktüsler farklı yüzlerce cinse sahip olan özel bitkilerdir. Farklı ebatlarda ve renklerde çiçekleri de olan bu kaktüsler özellikle dikenli olan gövde yapıları ile bilinir.
  • Su isteği konusundan dayanıklı olma özelliğine sahip olan kaktüsler aynı zamanda aşırı sulanmaktan da hoşlanmazlar.
  • Verilen suyun bir kısmını kendi etli olan yapraklarında muhafaza edebildikleri için susuzluğa karşı dayanım göstermesi ile bilinen kaktüslerin aşırı sulanması köklerde çürümeye sebep olup kısa sürede kaktüsün ölmesine neden olur.
eforbia
eforbia
  • Kaktüs bitkiler her ne kadar gün ışığından faydalanmak isteseler de direk olarak güneş ışınlarının geldiği saatlerde bu ışınlara maruz kalmaktan hoşlanmaz. Bu neden ile konumlandıracağınız yere dikkat etmeniz de önerilir.
  • Kaktüsler her ne kadar direk gün ışığından faydalanmak istemeseler de güneşten dolaylı olarak faydalanacakları bir yerde olmayı isterler. Bu neden ile özellikle ülkemizde kuzey cepheye sahip olan evlerde ya da iş yerlerinde kaktüslerin bakımı zor olabilir.
  • Topraktan yeterli besini almayı arzu eden kaktüsler genel olarak oldukça küçük saksılara konurlar. Gelişimleri için büyük saksı ihtiyacı duymasalar da genel olarak toprağın vitamin olarak zengin olmasını isterler. Bu sebep ile kaktüslerin saksı değişiminde yeni toprak seçilmesi ve bazı zamanlarda bitkinin toprağının zenginleşmesi için suyuna vitamin konulması da kaktüsünüzün gelişimi için önemli olacaktır. Bu sayede de uzun süre sizinle beraber kalacak bir bitkiye sahip olursunuz.

Leave a Reply