Çiçek Hikayeleri

Kaktüs Bitkisi Nedir?

Sukulent bitki familyası içinde yer alan kaktüsler oldukça zorlu olan çöl ikliminden tropikal iklime kadar birçok yerde görebileceğiniz bir bitkidir. Kaktüs bitkisi doğal ortamda sıklıkla karşımıza çıkabilirken özellikle bazı bölgelerde daha sık görülmektedir. Örneğin, çöl denilince akla ilk gelen oldukça büyük kaktüsler olsa da kaktüs bitkisi hemen hemen birçok coğrafi bölgede varlığını sürdürmektedir.

kakuts-cicegi

Farklı çeşitlere sahip olan kaktüslerin kimisi yuvarlak, kimisi silindir, kimisi yaprak gibi değişen formalarına sahiptir. Bazıları oldukça büyüme eğiliminde olmasına nazaran bazıları ise minik formu ile ev ve ofis ortamlarında şık bir görselliği kazandırabilmektedir.

Kaktüs Bakımının İnceliği

Kaktüs bakımı her ne kadar kolay olarak söylense de inceliğini bilmemek yakın zaman içinde kaktüsünüzün ölmesine sebep olabilir. Bu neden ile sahip olduğunuz kaktüsün cinsini bilmeniz çiçeklenme zamanını bilmeniz, güneşlenme ve su isteği hakkında bilgi edinmeniz önemlidir.

Kaktüsler etli yapıları ile edinilen suyu ve mineralleri içinde hapsettiği için on beş yirmi gün kadar susuz kalabilmek ile beraber fazla susuz kalması ise saksı formunda olanlar için sıkıntı yaratabilmektedir. Güneşten faydalanmaktan hoşlanan kaktüsler çiçeklenme dönemlerinde çeşit çeşit güzelliğe sahip çiçekleri size sunacaktır. Saksı formunda satın aldığınız kaktüsünüzün toprağının fakirleşmesi sebebi ile iki yılda bir saksı değişimi ve torak değişimine yer açmanız önemlidir. Saksı seçiminde gerekli ise bir numara büyük saksı değişimi önerilir.

Leave a Reply