Çiçeklerin Anlamı

Kaktüs Çeşitleri Nelerdir?

Bakımı kolay olması ve birçoğunun çiçek açması ile evlerde görme alıştığımız kaktüsler oldukça hoş bir görüntüye sahip olması ile de biliniyor. Dikenli olan yapısı ile bilinen bu bitkinin dikensiz olan türleri de vardır. Doğa üzerinde 60 familya ve 300 üzerinde türü bulunan kaktüslerin bazı türleri 12 metreye kadar uzayabiliyor.

Gövdelerinde su tutması ile bilinen ve genellikle çöl ikliminde ulunan kaktüsler aynı zamanda ılıman ve soğuk iklim özeliklerinde de yer alır. Kendi içinde ılıman iklim kaktüsler ve soğuk iklim kaktüsleri olarak ikiye ayrılan kaktüsler içinde dikkat edilmesi gereken dikeni zehirli olan türdür. Genel olarak çok nadir olan bir türdür.

kaktüs

kaktüs

Ilıman İklim Kaktüsleri

Ilıman iklim kaktüsleri genel olarak sıfır derece soğukluğa dayanıklı gösterme eğiliminde olsalar da ev bakımında genel olarak havalandırılması için balkon alanlarında bırakılan kaktüsün bu türünün kışın içeri alınması önerilir. Aşırı soğuk ya da ayaz durumunda ılıman iklim kaktüsü zarar görebilir.

Soğuk İklim Kaktüsleri

Soğuk iklim kaktüsü olarak ifade edilen türler genellikle küçük boyda olurlar. Eski on beş dereceye kadar dayanıklı olması ile bilinen soğuk iklim kaktüsleri çok nadir bulunan bir türe sahiptir. Çoğunluğu Sedum familyası iççinde yer almakta olan bu kaktüs türleri her ne kadar soğuk havaya dayanıklı olsalar da aşırı soğuk hava ve ayaz gibi durumlarda bu dayanıklılığı gösteremeyebilirler.

Leave a Reply