Çiçek Bakımı

Kaktüs Çiçeğinin Faydaları

Kaktüsler ev ve iş yerlerinde yetiştirebileceğiniz hoş görünüme sahip olan bitkiler arasındadır. Kaktüs çiçeğinin faydaları arasında ilk sırada radyasyonu emebilme özelliği bulunmaktadır. Yer aldığı ortamdaki radyasyonu önleyebilecek etkiye sahip olan kaktüsler aynı zamanda çok fazla oksijen de tüketmezler.

Bakımı son derece kolay olan kaktüsleri evinizde ve iş yerinizde kullanarak dekorasyon stiliniz içerisinde de avantajlı duruma geçebilirsiniz. Pek çok farklı dekorasyon stiline uyumlu olmayı başaran kaktüsler yer aldıkları ortamın havasını tek başına değiştirebilecek etkiye sahiptir.

Büyük boyutlara ulaşabilen kaktüslerin birkaç farklı türünü bir arada yetiştirerek dekoratif açıdan son derece şık gözüken estetik görünümlü çiçekler elde edebilirsiniz.

kaktus-ciceginin-faydalari

Kaktüs Çiçeği Nasıl Sulanmalı?

Kaktüslerin toprak kısmının kuru olarak kalması son derece önemlidir. Saksıya baktığınız zaman toprağı kuru görseniz bile iç kısımlardaki toprak nemli ve ıslak olabilir. Bu sebeple, sulama yapmadan önce toprağın alt kısımlarını da kontrol etmelisiniz.

Kış aylarında 2 haftada 1 defa sulama yapmanız yeterlidir. Yaz aylarında ise, havalar sıcak olduğu için süreyi haftada 1’e çıkartabilirsiniz. Kaktüsleri cam kaplarda yetiştirirseniz dip kısımlardaki toprağın kuruluğundan da emin olabilirsiniz.

Normal saksılarda kaktüs yetiştiriyorsanız el ile toprağın üst kısımlarını kontrol etmelisiniz. Eğer toprağın nemli ya da ıslak olduğunu fark ettiyseniz sulama işlemini daha sonra yapmalısınız. Kaktüslerin sulama işleminin doğru şekilde yapabilmesi diğer çiçeklere göre daha da önemlidir.

Leave a Reply