Çiçek Hikayeleri

Kaktüs Hastalıkları Neler?

Yetiştirmek için zaman ve emek vermeniz gereken kaktüsler harika duruşları ile en özel bitkiler arasında yer alıyor. Onlarca farklı türü bulunan kaktüslerin bakımının ihmal edilmesi ya da hatalı bakım yapılması gibi unsurlar maalesef hastalanmalarına neden olabiliyor. Kaktüs hastalıkları aynı zamanda ideal sıcaklığın olmadığı ortamlarda bulundurulmasından da kaynaklanabiliyor.

Kaktüsler Neden Hastalanır?

Genellikle kaktüs siparişi vererek bakımı hakkında bilgi olmadan kaktüs yetiştirmeye çalışmak, kısa sürede bitkilerin hastalanmasını da beraberinde getirebiliyor. Oysa yetiştirilmesi ve bakımı hakkında bilgi sahibi olunması ve bazı hususlara dikkat edilmesi, bu sıkıntıyı ortadan kaldırır. En çok yaşanan kaktüs hastalıkları kök ve gövde çürümesidir.

yeni kaktüs

yeni kaktüs

Kök ya da gövdede çürüme meydana gelmesinin ise üç nedeni var. Bunların ilki aşırı nem, diğeri aşırı sulama ve son nedeni ise düşük sıcaklıktır. Bu üç unsur kaktüslerin kısa sürede çürümeye başlamasına sebebiyet verebiliyor. Fusarium solgunluğu kaktüs hastalıkları arasında yaygın görülen bir diğer sorun olabiliyor. Bunun nedeni ise genellikle ideal toprak ortamının sağlanamaması ya da zamanından önce güneşe çıkarılmasıdır.

Kaktüs Hastalıkları ve Nedenleri

Kurşuni küf de kaktüs hastalıkları arasında yer alıyor. Ortamdaki nem düzeyindeki ani değişimler ya da kaktüslerin hava akımına maruz kalması durumunda kurşuni küf problemi ortaya çıkabiliyor. Eğer kaktüs gönder İstanbul diyerek kendiniz ya da sevdiğiniz bir kişi için kaktüs siparişi verecekseniz, seçtiğiniz kaktüs türüne göre bitkinin nelere ihtiyaç duyduğunu mutlaka önceden öğrenin.

Leave a Reply