Çiçek Hikayeleri

Kaktüs Saksı Değişim İşleminde Nelere Dikkat Etmeli?

Kaktüsler dikenli yapıya sahip olmasının yanı sıra oldukça hoş bir görsele sahip olan bitkilerdir. Zaman içinde çiçeklerini de size sunan bu özel bitkilerin ortamdaki havanında temizlenmesine katkı sağladığı düşünülüyor.

Kaktüslerin bakımında onların ne istediğini bilmek ve buna göre de çözüm bulmak önemlidir. Güneşten yeterli ışığı alması kaktüsler için gereklidir. Bu ışık öğlen güneşinin dik geldiği zamanlar için korunma anlamına gelir. Güneş ışınlarının dik geldiği saatler korunan kaktüsünüz sabah ya da akşam olan güneş ışığında mutlu olur. Sulama konusunda ise aşırı sulamaktan ya da az sulamaktan kaçınmanız da önemlidir. Bu sebep ile kaktüslerinize verdiğiniz su miktarını ölçülü ve ayarlı vermeniz de önemlidir. Saksı değişim işleminde ise kaktüsünüzün dikenlerinin kopmamasına ve kökün ise istenen şekilde toprak içinde kalmasına ve toprağın en son bastırılması gerekir. İşlem için eldiven kullanmanız elinize diken batmasını da engeller. Kaktüsler ayrıca çok büyük bir saksı seçiminden hoşlanmaz bu sebep ile buna da dikkat etmeniz önerilir.

eforbia kaktüs

Kaktüsün Çok Sulaması Sonrası Ne Yapılabilir?

Kaktüsünüzü çok fazla sulamanız sonrasında köklerde sıkıntı yaşanıp çürüme gerçekleşebilir. Eğer fazla suladığınızı düşünüyorsanız öncelikle kuru bir toprak edinin. Kuru toprak içine kaktüsünüzün ekin. Sonrasında ise sulama işlemine yer vermeyin. Normalde saksı değişimi yapılan tüm bitkilerde sulama önerilir. Fakat bu uygulamada sudan kurtulma amaç olduğu için sulama önerilmez.

Leave a Reply