Çiçek Hikayeleri

Kaktüs Saksı Değişimi Zor mu?

Kaktüs dikenli olan yapısı sebebi ile bakımı konusunda tereddüt edilen bir bitkidir. Saksısının her daima küçük boy olmasının tercih edilmesi özellikle sulama konusunda zorluk yaratırken aynı zamanda saksı değişi konusunda da sıkıntı yaşanabiliyor. Kaktüslerde saksı değişimi gerektiren durumlar genellikle bir ya da iki sene sonrasında gerekir. Saksı değişimlerinde ise mevcut saksının bir boy büyük olanına geçiş yapılması öneriliyor. Değişim sırasında toprağın yenilenmesi kaktüsünüzün gelişimi için son derece önemlidir. Eski toprak içindeki vitaminlerin bitmesi sebebi ile zengin içeriğe sahip olan yeni toprağın kullanılması önemlidir.

yeni kaktüs

Saksı Değişim Detayları

Kaktüslerin saksılarının değişimi sırasında ise bir eldiven ya da benzeri bir koruyucu seçilmesi tavsiye edilir. Kaktüsün sulama zamanı geldiğinde sulaması yapılmadan önce saksıdan ters çevrilmesi durumunda direk olarak elinize gelmesine sebep olur. Yeni saksı içine koyacağınız bir miktar toprağın alt kısmını çakıl taşı konulması kaktüs için fayda sağlar. Sonrasında ise toprak koyup iyice bastırmanız önerilir. Kaktüsü saksıya yerleştirdikten sonra ise yanlarına doğru toprağı yavaş yavaş koyun. Dolduktan sonra ise parmağınız ile kenarları mutlaka bastırın.

Kaktüslerde saksı değişimine yer açtıktan sonra her çiçekte olduğu gibi can suyunun da verilmesi gerekir. Kaktüsünüzü çok büyük olan saksıya ekmeniz gelişimine zarar vereceği için mutlaka bir boy büyük olan saksıyı tercih etmeniz tavsiye edilir.

Leave a Reply