Çiçek Hikayeleri

Kaktüs Saksı Seçiminde Seramikler Neden Önemli

Kaktüsler dikenli ve etli olan yaprak yapıları ile dikkat çekse de asıl meraklılarının en çok ilgi duydukları canlı renge sahip olan çiçekleridir. Sarı, kırmızı, pembe gibi farklı renklere sahip olan çiçekleri ayrıca farklı görselliğe de sahiptir. Kaktüslerin bakımı kolay olmasının yanı sıra bilinçsiz olan bakım işlemi ise kaktüsün ölmesine neden olabilir. Her ne kadar suya dayanıklı olarak bilinse de kaktüsler susuz yaşayamazlar. Bu sebep ile uzun süre susuz kalmaları kaktüsün solmasına neden olabilir.

Kaktüsün fazla sulanması ise köklerinde çürümenin gerçekleşmesinde etkili olur. Bu sebep ile bakımı konusunda biraz dikkatli olunması ve isteklerini de doğru seçil de yerine getirmeniz önemlidir.

Kaktüslerin saksı değişimde ise genellikle seramik seçimlere yer açılır. Bunun temelinde ise suyun drenajını sağlaması geliyor. Bunun ile beraber köklerin aşırı ısınmasını da engeller. Seramik saksılar aynı zaman son derece hoş olan görselleri ile ev ve iş yerinize de şık bir detay kazandıracak detayları da içinde barındırır.

Kaktüs Saksı Değişimi

Kaktüslerin saksı değişimlerinde sadece bir numara büyük saksının tercih edilmesi önerilir. Bu tercihlerinizde ayrıca drenaj deliğinin bulunup bulunmadığına da dikkat etmeniz önerilir. Her saksı değişiminde mutlaka yeni toprak ile işlemin gerçekleştirilmesi tavsiye edilir. Böylece kaktüsünün gelişimini daha sağlıklı şekilde gerçekleştirecektir. Kaktüs aranjmanlarını sevdiklerinize de armağan edebilirsiniz.

Leave a Reply