Çiçek Hikayeleri

Kaktüs Saksısı Ne Zaman Değiştirilmeli?

Özenle ilgilenilmesi gereken ve muazzam görünümleriyle dikkat çeken kaktüsler, yakınlarınız için harika bir hediye seçeneği de olabiliyor. Sevdiklerinize özel günlerde göndermek için kaktüs siparişiverebilir ve bu özel bitkiyi yaşam alanlarında yetiştirmelerini sağlayabilirsiniz. Ancak öncesinde seçtiğiniz kaktüs türüne göre bakımı ve ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olunmasında fayda var.

Kaktüs Bakımına Dair Önemli Bilgiler

Kaktüslerle ilgili en çok ihmal edilen husus saksı değişimi oluyor. Eğer yavaş büyüyen kaktüsleri tercih ettiyseniz 3 ila 4 yılda bir saksı değişimi yapmanız gerekiyor. Hızlı büyüyen kaktüsleri tercih ettiyseniz 2 ila 3 yılda bir saksı değişimi yapılması önemlidir. Son dönemde minyatür kaktüsler de kaktüs gönder diyerek gönderimi yapılan bitkiler arasında yer alıyor.

kaktüs

kaktüs

Çok küçük saksılarda yetiştirilen kaktüslerin saksı değişiminin her yıl yapılması gerekir. Toprak değişimi için en uygun zaman ilkbahar aylarıdır. Mart ya da en geç nisan ayının ortalarında toprak değişimini yapmaya özen gösterin. Toprak değişiminde kaktüsün köküne zarar vermemeye çalışın. Bunun için bir gün öncesinden sulayarak topraktan kökün kolayca ayrılmasını sağlayabilirsiniz.

Kaktüslerin Toprak Değişimine Dikkat!

Toprak değişimi yaptıktan sonra bir hafta içerisinde kaktüse asla su vermemelisiniz. Bu süre zarfında sadece üzerine ara sıra püskürtme yoluyla çok az miktarda su vermeniz gerekiyor. Bu arada kaktüslerin budanmaması gerektiğini de bilmenizde fayda var. Sadece kuruyan yaprak, dal ve çiçeklerinin temizlenmesi yeterlidir. Kaktüsler budama yapılan bitkilerden değildir.

Leave a Reply