Çiçeklerin Anlamı

Kaktüs Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kaktüs familyası içinde birçok farklı tür bulunuyor. Dikenli olması ile bilinen kaktüsün dikensiz olan türleri de bulunuyor. Özellikle çöl iklimi içinde yer alması ile bilinen bu bitki yüksek sıcaklığa ve susuzluğa dayanıklı olma özelliği ile biliniyor. Evinde bitki olmasını arzu edenler ve bakım yapmakta zorlananlar için son derece uygun bir seçim olan kaktüs hiç bakım istemeyen bir bitki de değildir. Bu sebep ile kaktüs seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekir.

pembe kaktüs

pembe kaktüs

Kaktüs Özelliklerine Göre Seçim Nasıl Yapılır?

Kaktüs bitkisinin 60 familyada 300 türü doğada bulunuyor. Birçoğu çiçek açma özelliğine sahiptir. Kaktüs bitkisi seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli detay bu türler arasında zehirli diken sahip olan türün satın almaması olacaktır. Birçok çeşide sahip olan bu bitkinin 12 metreye kadar boy atma özelliğine sahip olan türleri de yer alıyor.

Aynı zamanda ılıman ve soğuk iklim kaktüsleri bulunuyor. Ilıman iklim kaktüsleri sıfıra yakın sıcaklığa dayanıklılık gösterirken bu tür bir bitkiye sahip iseniz özellikle kış ayında ev içinde bakımını devam etmeniz önerilir. Soğuk iklim kaktüsü olarak adlandırılan grupta bulunana kaktüs türü oldukça nadirdir. Sedum familyası içinde yer alan bu kaktüs türleri genel olarak küçük yapıya sahiptir. Bu grup içinde yer alan kaktüsler ise eksi on beş dereceye kadar dayanıklılık gösterirler.

Leave a Reply