Çiçek Hikayeleri

Kaktüs Seçiminde Saksı Tercihi Nasıl yapılır?

Hem ev hem de iş yerlerinde havanın temizlenmesine detay olan kaktüsler aynı zamanda oldukça hoş olan çiçekleri ile bulunulan yerde hoş bir etkinin yakalanmasını da sağlar. Kaktüsler aynı zamanda dekorasyon içinde oldukça önemli olan bitkilerdir. Son derece geniş bir çeşit içerine sahip olan kaktüslerin ev içinde bakılabilen çeşitlerinin yanı sıra balkon ve bahçe için uygun olan çeşitleri de vardır. Bu sebep ile alımlarda bu detaya dikkat etmeniz önemlidir.

Kaktüs bakım detayların yapılan en büyük hatalardan birisi de saksı değişimi sırasında gerçekleşiyor. Saksı değişiminde kullanılan büyük saksı çeşitleri kaktüsün gelişimin durmasına sebep olur. Bu seçenek sonrasında kök gelişimine yönelmeye başlayan çiçeğimiz gelişimine ara verir. Tüm enerjisini köklerine vereceği için gelişimi yavaşlar ve istenen forma ulaşamayabilir. Bu neden ile kaktüs saksı seçimini yaparken her daim küçük tercihlere yer açmanız önerilir.

Kaktüs Güneşi Sever mi?

Kaktüsler genel olarak gün ışığından hoşlanırlar. Direk gün ışığını seven kaktüsün yanı sıra dolaylı olarak güneşlenmekten hoşlanan türleri de vardır. Bu sebep ile kaktüs alımınızı yaparken satın aldığınız kaktüsün türünü bilmeniz ve buna göre bakım uygulamalarına yer açmanız önerilir.

eforbia kaktüs

Kaktüslerinizin henüz türünü bilmiyorsanız cam kenarında dolaylı olarak güneşi alabileceği bir yere konumlandırmanız önerilir. Kuzey cepheye sahip olan yerler genel olarak kaktüs bakımı için pek ideal olmayan yerledir.

Leave a Reply