Çiçek Bakımı

Kaktüs ve Güneş İhtiyacı

Kaktüsünüzün iyi gelişmesini ve çiçek açmasını istiyorsanız ona doğal ortamında olan şeyleri sunmanız gerekir. Her kaktüs çeşidinin farklı ihtiyaçları vardır. Bu nedenler kaktüsünüzün istediği şeyleri belirlerken ortak noktalar üzerinde hareket etmeniz doğru olacaktır. Bunun en başında ise güneşlenme süresi ya da güneş istediği yer alıyor. Eviniz kuzey cephesinde ise kaktüs yetiştirmek sizin için oldukça zor hatta imkansız olabilir. Kaktüsler için güneş oldukça önemlidir.

dikensiz-kaktus

Evinizin en çok güneş gören kısmına koyacağınız kaktüsleriniz bundan oldukça hoşnut olacaklardır. Balkonunuzda ya da pencere kenarında veya pencere pervazında yetiştirebileceğiniz kaktüslerinizin ideal ışığı ve ısıyı alması gerekir.

Kaktüslerin Güneşlenmesi Nasıl Yapılır?

Kaktüsler güneşi oldukça seven bitkiler arasında yer alır. Isıdan değişimlerine karşı dayanıklı olan kaktüsünüz aynı zamanda güneşten yeterli ışığı aldığı takdirde gelişimini hızla gerçekleştirerek size dikenleri içinden süzülen muhteşem çiçeklerini armağan edecektir.

Kaktüs bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken önemli detay güneşlenme zamanıdır. Birçok kişi kaktüsün çok güneş sevmesinden dolayı öğlen güneşinde özellikle güneş alan yere koyarlar. Fakat kaktüsler direk öğlen güneşinden hoşlanmayan bitkilerdir. Özellikle ev ortamına uygun olan çeşitleri için direk alınan öğlen güneşi zararlı olabiliyor. Aynı zamanda sulamasında da özenli olunması önemlidir. Güneşi alırken sulama yapılması tüm bitkiler için olduğu gibi kaktüs içinde son derece zararlı olan sonuçların doğmasına sebep olur.

Leave a Reply