Özel Günler İçin Çiçekler

Kaktüsler Hakkında Genel Bilgiler

Anavatanı Amerika ve civarındaki adalar olan kaktüsler artık tüm dünyada sıklıkla tercih edilen bitkiler arasında yer alıyor. Evlerde, işyerlerinde dekoratif amaçla da kullanılan bu bitkiler uygun koşular sağlandığında ve yetişme ilkelerine dikkat edildiğinde çok uzun süre yaşayabiliyor. İnternet üzerinden de kolaylıkla kaktüs siparişi verilebildiği için isteyen herkes bu bitkileri yetiştirebilir.

Kaktüs Yetiştirmenin İncelikleri

Tüm kentlerde olduğu gibi İstanbul kaktüs siparişi verebileceğiniz şehirler arasında yer alıyor. Ancak bu bitkileri temin etmeden önce yetiştirmek için nelere ihtiyacının olduğunu bilmenizde fayda var. Öncelikle kaktüslerin sıcağı seven bitkiler olduğunu bilmelisiniz. Kış mevsiminde 6 ila 10 derece sıcaklıkta olması gereken bu bitkiler yaz aylarında daha sıcak alanlarda yetişebilir.

mavi kış

mavi kış

Aydınlık bir yerde tutulması gerektiğini de unutmayın. Ortamda % 50 civarında nem olması gerekiyor. Eğer evde ya da işyerinde yetiştirecekseniz güneş gören pencere önünde konumlandırabilirsiniz. Güneş almayan ya da karanlık yerde tutulan kaktüsler zamanla sararır ve kurur. Aynı zamanda fazla dallanma meydana gelir. Bu takibi yaparak kaktüsün güneş ve ışık ihtiyacı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Kaktüs İçin Uygun Toprak Hangisi?

Bu bitkiler için en uygun olan topraklar kumlu ve süzek olanlardır. Hangi kaktüs türünü seçtiğinize bağlı olarak toprağını değiştirmeniz gereken zaman aralığı da değişeceğinden kaktüslerin toprak değişim süresine dair net bir periyot belirtmek yanıltıcı olabilir. Kısa zamanda toprak değişimine ihtiyaç duymuyor olsalar da bazı kaktüs türlerinin arada vitamin desteğine ihtiyaç duyabildiğini de bilmenizde fayda var.

Leave a Reply