Çiçek Bakımı

Kaktüslere Gübreleme Yapılır mı?

Kaktüsler bakımı son derece kolay olan bitkiler arasında yer alıp aynı zamanda sundukları rengarenk ve oldukça büyük çiçekler sebebi ile de sıklıkla tercih ediliyor. Bakımı kolay olmasına nazaran iyi bir gelişim göstermesi ve de çiçeklerini her sene size sunması için bakımına da gereken önemin verilmesi gerekir.

kaktus-ciceginin-faydalari

Kaktüsün bakımında sulaması, güneşlenmesi, toprağı gibi birçok detaya dikkat etmeniz gerekir. Bu detaylara dikkat ederek ihtiyaçlarını karşılamış olursunuz. Böylelikle kaktüsünüz her zaman gelişim göstererek sizlere olağanüstü çiçeklerini armağan eder. Özellikle kuzey cepheli olan ev ya da ofis ortamındaysanız kaktüs yetiştirme ile ilgili çabalarınızın boşa gideceğini söylemek doğru olabilir. Çünkü kaktüsler doğrudan ya da dolaylı olarak da olsa güneşlenme isteyen bir bitkidir. Bunun yanı sıra kaktüs gelişimi için asla gübreleme yapmamanız gerekir. Gübre kaktüs için fayda değil zarar getirir.

Kaktüs ve Vitaminler

Kaktüs için gübreleme yerine çiçek coşturan ya da çiçek açtırıcı vitaminlere yer verebilirsiniz. Bunun yanı sıra vitamin vereceğiniz zaman ise ilkbahar aylarıdır. Bu aylarda alacağı vitamin sayesinde daha güzel çiçekleri verebilir.

Her kaktüs kışın dinlenme sürecini yaşar ve yaşamak ister. Kışın vitamin verilmesi ile kaktüsünüz bu vitamini alamaz. Almamasının yanı sıra vitaminler kaktüsünüze zarar vererek onun gelişimini de kötü etkiler. Aynı zamanda kışın kaktüs sulamasında da aynı özeni göstererek dinlenme sürecine uyum sağlamasına destek olmalısınız.

Leave a Reply