Çiçek Bakımı

Kaktüste Aşılama Nasıl Olur?

Diğer çiçeklere ve bitkilere nazaran kaktüs aşılama işlemi oldukça basittir. Basit olmasının yanı sıra bazı detayların bilinmesi bu işlem için oldukça önemlidir. Aşılama yapıldığı zaman toprağın durumu, aşılama sonrasında sulama ya da aşı yapılacak olan yerin kesim işleminin nasıl olacağına dair bilgileri bildikten sonra aşılamayı başarı ile gerçekleştirebilirsiniz.

eforbia

Kaktüs aşılamada Cactaceae familyasına ait olan seçimin yapılması gerekir. Aynı zamanda kaktüse benzer olup aslında olmayan bitkiler ile aşılama yapılmaz.

Aşılama İşlemi

  • Aşılama işlemi için maket bıçağı gibi keskin uca sahip olan bir bıçağa ihtiyacınız vardır. Kaktüsün aşı yapılacak olanın kesininde herhangi bir pürüz olmaması ve de dümdüz kesilmesi önemlidir.
  • Bıçak alkol ile ya da ateşte dezenfekte edilerek kullanılmalıdır.
  • Bıçak ile yapılan kesim sonrasında kaktüsün iç kısmında bulunan çiçeğe benzer bölümlerin iki parça içinde aynı oranda tutturulduğuna emin olmak gerekir. Eğer iç hareler birbirine denk gelmez ise aşılama başarısız olur.
  • Bunun yanı sıra mutlaka kaktüs toprağının aşılama sırasında kuru olmasına dikkat etmeniz de gerekir. Yeni sulama yaptıysanız bu işlem için bir süre beklemeniz gerekir.
  • Harelerin tutturulması sonrasında arada hava kabarcığı oluşmaması ve özlerin rahatlıkla karışması için üstün baskı yapacak herhangi bir lastik ile saksı arasında sabitlenme yapılmalı. Bu sıkı bağlama sonrasında sulama da bir süre yapılmayarak aşılamanın gerçekleşmesi beklenmelidir.

Leave a Reply