Çiçek Hikayeleri

Kaktüsü Sularken Neden Dikkat Etmek Gerekir?

Bitkilerin bakım özellikleri arasında sulaması büyük öneme sahiptir.  Özellikle saksı çiçekleri bu ihtiyaçlarını sağlayamayacağı için sulanmaması durumunda kurur. Aynı zamanda fazla sulanması ise köklerinde çürümenin yaşanmasına sebep olur. Bunun yanı sıra bakımını yapmakta olduğunuz bitkinin de arzu ettiği su miktarına uygun bir işleme yer açmanız gerekiyor. Kaktüsler ise susuzluğa dayanım gösterebilen bitkiler arasında yer alıyor. Etli yapıya sahip olan yaprakları sulama esnasında alınan suyu biriktirerek susuzluk durumunda ise kullanıma açar. Fakat bu durumun devamlılığı sonrasında kuruyacağı için suya gereksinimiz gene devam eder.

eforbia kaktüs

Kaktüsün sulanmasında aşırı su içeriğine yer vermek özellikle toprağı nemli olan bitkiye suyun verilmesi maalesef sakınca yaratarak bitkinizin ölmesine sebep olur. Haftada bir ya da iki defa sulamanın gerçekleştirilmesi kaktüs bitkisi için yeterli olacak bir çözümdür.

Kaktüsün Sulamasına Ne Kadar Ara Verilebilir?

Kaktüsünüze çok fazla su verdiğinizi düşünüyorsanız sulama işlemine ara verebilirsiniz. Eğer balçık haline gelmiş bir sulama durumu yaşanmış ise kuru toprak ile yeni saksıya ekim işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu değişim sonrasında ise tekrar sulama yapmayın. Birkaç gün sonra sulamaya yer açabilirsiniz. Bunun yanı sıra normal bir şekilde sulama yaptığınız kaktüsünüzün sulamasına ise bir hafta ara verebilirsiniz. Bu durumda kaktüsünüz durumdan dolayı sıkıntı yaşamaz. Fakat kış aylarında sulama aralıklarını mevsime göre daha fazla yapmanız önerilir.

Leave a Reply