Çiçek Hikayeleri

Kaktüsün Çürümemesi için Ne Yapmalı?

Kaktüs bitkisi her ne kadar en kolay bakıma sahip olan bitkiler arasında yer alsa da ihtiyaç duyduğu bazı şeylerin karşılanması durumunda yaşamına devam edebilir. Bu sebep ile onun ihtiyaçlarını karşılamak gerekir. Fakat ihtiyaçlarını abartarak fazlasını sunmak ise onun çürümesine neden olabilir. Birçok kaktüs bakımında dikkati çeken detay onların çok büyük saksılara konulmadığıdır. Kaktüsler çok büyük saksı tercih etmezler bu detaya da dikkat etmek gerekir. Bunun yanında onların çürümemesi için ise bazı bakım uygulamalarında özenli olunması gerekiyor.

kaktüs bahçesi

Bakımda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kaktüs bakımında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu detaylara dikkat ederek gelişimini sağlanırken çiçeklenmesi de aynı güzellikte olur. Böylelikle kaktüsünüz çürümeden yıllar boyu size eşlik eder.

Yeni aldığınız ya da sevdikleriniz tarafından hediye edilen kaktüse aşağıdaki uygulamaları yaparak onların çürümesinin önüne geçebilirsiniz.

  • Öncelikle yeni sahip olduğunuz kaktüs için doğru bir yaşam alanı oluşturmanız gerekir. Özel kaktüs toprağı içine üçte bir oranında ponza taşı katarak karıştırın. Köklerin ıslak kalmaması için kuruması beklenir. Sonrasında bu karışım yapılan toprağa ekim yapılır.
  • Ekim işlemi tamamlandıktan sonra bir iki gün su vermeyin.
  • Aşırı güneş almayan bir yerde olması da önemlidir.
  • Sonrasında sulamayı gerçekleştirin. Artık bitkinizi güneşi istediği gibi alan havadar bir yere koyabilirsiniz. Yakın zaman içinde gelişerek çiçeklenecektir.

Leave a Reply