Çiçek Bakımı Çiçek Hikayeleri Çiçeklerin Anlamı

Minyatür Kaktüsler

Minyatür kaktüsler ev ve iş yerlerinde sıklıkla görmeye alıştığımız ortama oldukça hoş bir hava kazandıran bitkilerdir. Özellikle küçük çiçeklerini sunmaya başladıkları dönemlerde son derece hoş bir dekoratif öğe olurlar. Kimi zaman top şeklinde kimi zaman uzun sopa şeklinde olabilen mini kaktüslerin bakımının iyi yapılması ile uzun zaman sizinle beraber olur.

kaktus-ciceginin-anlami

Minyatür Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Minyatür kaktüs için gerekli olan toprak için seçim doğru yapılmalıdır. Kaktüs toprağı, kalın kum ve ponza karışımlı bir toprak içine ekim yapılabilir.
  • Minyatür kaktüs saksılarının ise çok büyük olması gerekmez. Kendi boyları kadar büyüklükte olan saksılarda rahatlıkla gelişim gösterebilirler.
  • Saksılar ile ilgili olarak seçim yapılırken mutlaka dibi delik saksı tercih edilmesi gerekir. Aksi taksirde sulama sonrasında toprak kurumaz ve kökü çürür.
  • Sabah ve ikinci güneşini alması minyatür kaktüs için oldukça önemlidir. Öğlen güneşini istemeyen minyatür kaktüsünüzü ayrıca çok sulamamanızda gerekir.
  • Minyatür kaktüsün sulama işlemi yazın haftada bir kez ya da çok kuruduğunda iki defa yapılabilir. Sulama öncesinde toprağın nemine bakarak kuru olduğundan emin olun. Eğer toprak henüz nemli ise kesinlikle sulama yapmamaya özen gösterin.
  • Minyatür kaktüsünüzün daha hoş görünmesi için saksı kenarlarına da küçük beyaz çakıl taşlarını koyabilirsiniz. Ayrıca gece karanlıkta ışık yayan taşları da koyabilirsiniz. Bu süsleme tamamen sizin zevkinize göre değişim gösterebilir.

Leave a Reply