Çiçek Hikayeleri

Saksı Bitkilerini Canlandırıp Coşturan 4 Doğal Tarif

Saksı bitkileri her daima onlara sahip olanların bakımına muhtaçtır. Saksı bitkileri ile evcil hayvanlar ise bu ortak noktada birleşir. Saksı çiçeğinizi sulamanız, gerekli zamanda budamanız, onu seveceği bir yere koymanın yanı sıra istemediği ısıdan ve ışıktan koruyup kollamanız gerekir. Tüm bunların yanı sıra vakti zamanı gelince saksı değişimine yer vererek zengin bir toprak içinde de bakımını sürdürmeniz gereklidir.

eforbia

Saksı bitkinize tüm bu ilgiyi göstermenize karşın ya da bir süre ilgisiz bıraktığınız çiçeğinizin tekrardan eski güzelliğine ve canlılığına kavuşması için aşağıda yer alan doğal tariflerden yararlanabilirsiniz.

Haşlanmış Yumurta Suyu ve Kabuğu

Bitkilerinizin canlanması için onlara gerekli olan desteği yumurtadan edinebilirsiniz. Kahvaltınız için haşladığınız yumurtanın suyu ve sonrasında kabuğunu bir saksı bitkinizin toprağına ekleyebilirsiniz. Kabuğunu saksı değişimlerinde toprak içine de karıştırmanız mümkün.

Meyve Sebze Kabukları

Yediğiniz meyve ya da sebzelerin kabuklarını da bitki beslenmesinde kullanabilirsiniz. Kabuklara sıcak su ilave ederek 12 saat bekletmenin akabinde çiçeklerinize dökebilirsiniz.

Sebze Suyu

Çiçeklerinizin canlanması ve eski formuna kavuşması için sebze suyundan yararlanmanız mümkün. Haşladığınız sebzenizin suyunu soğutup sonrasında bitkinizin sulama işleminde bu sudan yararlanabilirsiniz.

Mayalı Su

Özellikle daha çok çiçeklenmesi için kuru mayayı suda eriterek bu su ile çiçeklerinizin sulanmasına yer açabilirsiniz. Bitkinize hem canlılık kazandıran uygulama hem de daha çok çiçeklenmesini sağlar.

Leave a Reply