Çiçek Bakımı

Yaz Aylarında Kaktüs Bakımı Nasıl Olmalı?

Kaktüs bitkisi kolay olan bakımı ile birçok evde görmeye alıştığımız bir çeşit olup aynı zamanda çiçeklerinin uzun zaman üstünde kalması ile de tercih edilir. Farklı renklere sahip olan ve oldukça güzel bir görsellik yaratan çiçekleri ile dikkatleri üstüne toplayan kaktüsünüz kış aylarında uykuda geçirir. Gelişimini kışın durduracak olan kaktüsünüz ilkbaharın gelişi ile birlikte gelişime başlar. Kaktüs gelişimin başlaması için ortam sıcaklığının ortalama on altı derecede olması yeterlidir. Ortama on altı dereceyi bulan sıcaklıklar ile birlikte kaktüs gelişime ve büyümeye devam ederek yaz ayında çiçekleri ile sizlere güzelliğini sunar.

auphorbia kaktus

auphorbia kaktus

Kaktüs Bakımında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sıcaklığı ve güneşi sevmesi ile bilinen kaktüsün havalandırılması da oldukça önemlidir. Özellikle balkon ya da bahçe de bakıma uygundur. Kış aylarının eksilere inmesi ile beraber içeri alınması önerilir.

Diğer birçok çiçeğin aksine kaktüsün sulama işlemi güneşli ve sıcak hava durumunda yapılır. Kaktüsün sadece görünen değil görünmeyen kısmının da tamamen kuruması ile sulaması yapılır. Sulama sonrası eğer alt tabağında su birikintisi oluşmuş ise mutlaka dökülmesi gerekir. Sürekli olarak sulanmayan kaktüsün yaz ya da kış ayı olsun ara ara sulama işleminin yapılması gerekir.

Suni gübre kullanılması gereken kaktüslerde ilkbahar ile birlikte gübre verme işlemi yapılabilir. Bunun yanı sıra saksı değişimi yaz ayı gelmeden gerçekleştirilmelidir.

Leave a Reply